Central Pine Barrens Commission - Prior Commissioners and Designated Representatives
as of September 2015
New York Governor's Appointee Mr. Ulric S. Haynes, Jr., Dean, Hofstra University School of Business  (from October 12, 1993 through December 6, 1994)

Mr. Ray E. Cowen, P.E., Former Region 1 Director (Ret.), N.Y.S. Department of Environmental Conservation  (from the start of the Commission - July 1993 - through April 2003; Mr. Cowen served as an Alternate Governor's Appointee during Mr. Haynes' term of service)

Mr. Peter A. Scully, Former Region 1 Director, N.Y.S. Department of Environmental Conservation  (Governor's Appointee since July 28, 2003 and Chair of Commission  from February 2004 - through May 2015)

Suffolk County Executive
(Ex officio)
Hon. Robert J. Gaffney, Esq., former Commission Chair (from the start of the Commission through 2003)

Past Designated Representatives for Mr. Gaffney:

  • Mr. Roy S. Dragotta, Esq., former Municipal Bureau Chief, Suffolk County Law Department
  • Mr. George Gatta, Jr., former Deputy County Executive
  • Ms. Jennifer B. Kohn, Esq., Assistant County Attorney, Department of Law
  • Mr. Eric A. Kopp, Deputy County Executive
  • Mr. George Proios, Chief Environmental Analyst, Department of Planning
  • Mr. Theodore D. Sklar, Esq., Assistant County Attorney, Department of Law
Past Designated Representatives for Mr. Levy:
  • Mr. Michael J. Deering, former Commissioner, Suffolk County Department of Environment and Energy
  • Ms. Carrie Meek Gallagher, Suffolk County Department of Energy and Environment
  • Mr. Thomas Isles, Director, Suffolk County Department of Planning
Brookhaven Town Supervisor
(Ex officio)
Hon. John J. LaMura, Esq., former Commission Vice Chair (from the start of the Commission through 1995)
Hon. Felix J. Grucci, Jr., former Commission Vice Chair (from 1996 through 2000)
Hon. John Jay LaValle (from 2001 through 2005)
Hon. Brian X. Foley (from 2006 through 2008)
Ms. Lori Baldassare, Deputy Supervisor (January 2009 through March 2009)

Past Designated Representatives:

  • Ms. Jeanne Compitello, Esq., former Deputy Town Attorney, Department of Law
  • Mr. Thomas W. Cramer, A.S.L.A., former Commissioner, Department of Planning, Environment and Development 
  • Ms. Annette Eaderesto, Esq., former Town Attorney, Department of Law
  • Mr. Jesse Garcia, former Executive Assistant to the Supervisor (Supervisor LaMura)
  • Mr. John Girandola, former Commissioner, Department of Planning, Environment and Development
  • Mr. Daniel Gulizio, Esq., A.I.C.P., former Commissioner, Department of Planning, Environment and Development
  • Mr. George Hoffman, former Chief of Staff, Supervisor's Office (Supervisor LaValle)
  • Mr. John W. Pavacic, former Assistant Environmental Protection Director, Department of Planning, Environment and Development
  • Ms. Emily Pines, Esq., former Town Attorney, Department of Law
  • Ms. Carole S. Swick, R.L.A., former Commissioner, Department of Planning, Environment and Development
  • Ms. Barbara Wiplush, Esq., Assistant Town Attorney, Department of Law
Riverhead Town Supervisor
(Ex officio)
Hon. Joseph F. Janoski (from the start of the Commission through 1994)
Hon. James R. Stark (from 1995 through 1997)
Hon. Vincent Villella (from 1998 through 1999)
Hon. Robert F. Kozakiewicz (from 2000 through 2003)
Hon. Philip J. Cardinale (from 2004 through 2009)

Past Designated Representatives:

  • Mr. George Bartunek, former Councilman
  • Mr. Christopher E. Kent, former Councilman and Deputy Supervisor
  • Mr. Russell Kratoville, former Deputy Supervisor
  • Ms. Jill Lewis, Executive Assistant
  • Mr. Joey MacLellan, former Executive Assistant, Supervisor's Office
  • Ms. Brenda Prusinowski, A.I.C.P., former Planner,  Planning Department
  • Mr. Eric Roseman, Planner, Planning Department
  • Ms. Lori Talmage
Southampton Town Supervisor
(Ex officio)
Hon. Fred W. Thiele, Jr., Esq. (from the start of the Commission through March 1995)
Mr. Richard J. Blowes, former Deputy Supervisor (Acting Supervisor from April 4, 1995 through November 28, 1995)
Hon. Vincent J. Cannuscio (from November 28, 1995 through 2001)
Hon. Patrick A. Heaney (from 2002 through 2007)
Hon. Linda A. Kabot (from 2008 through 2009)

Past Designated Representatives:

  • Mr. Richard J. Blowes, former Deputy Supervisor (served as Acting Supervisor from 4/4/95 through 11/28/95)
  • Ms. Kathryn Bragdon, former Principal Planner, Land Management Department
  • Mr. Robert J. Duffy, A.I.C.P., former Town Planning and Development Administrator 
  • Mr. Andrew P. Freleng, A.I.C.P., former Chief Planner 
  • Mr. Douglas R. Penny, Esq., former Councilman and former Deputy Supervisor
  • Ms. Linda Riley, Esq., former Town Attorney
  • Mr. Neil C. Thompson, former Assistant Planning Director, Land Management Department